IPO Alibaba: „Sezame, otevři se!“ aneb jeskyně plná pokladů nebo past na investory?

IPO Alibaba vstupuje na burzu v New Yorku. Vzhledem k tomu, že se na mě v posledních několika dnech obrací lidé s otázkou, co si o IPO Alibaby myslím, tak jsem se rozhodl napsat tento článek. Předně mě překvapuje, že se na IPO Alibaby ptají nejen  lidé, od kterých bych to vůbec nečekal, ale tito lidé navíc mluví v superlativech.

Pojďme se tedy podívat na to, o co se jedná.

Co je to IPO?

IPO je zkratka Initial Public Offering. Znamená vstup na burzu a nabízení akcií široké veřejnosti.

Čím je tedy IPO Alibaba výjimečná?

Alibaba je největší hráč na poli čínského elektronického a online obchodování. Zaujímá hned několik oblastí online businessu od online tržiště Alibaba, přes Taobao (online obchod jako je Amazon nebo Ebay), přes elektronický platební systém Alipay až po cloudové služby a další.

V mnoha směrech je IPO Alibaby řazeno mezi internetové giganty jako Facebook, Google, Amazon a Ebay. Jakmile vstoupí Alibaba na burzu, tak se její hodnota bude pohybovat někde mezi 150 a 200 miliardami USD, což je největší IPO čínské společnosti v historii a největší IPO tohoto roku v USA.

Příjmy za 2. kvartál 2014 dosáhly meziročně 2,5 miliardy USD, to je nárůst o 46% oproti minulému roku. To je jeden z hlavních faktorů,  proč se Alibaba těší velkému zájmu investorů. Avšak je zde několik bodů, které je třeba zvážit než se rozhodnete pro takovou investici.

Růst čínského hospodářství

Jedna z největších obav kolem Alibaby se točí okolo rizika nereálného očekávání ze strany spotřebitelů.

I když čínská ekonomika roste rychlým tempem, míra růstu se zpomaluje. To čemu se přezdívá „Čínský zázrak“ se snažilo využít mnoho společností,  ale za několik posledních let se žádný masivní růst nekonal. Jen několik měsíců zpět, Apple zaznamenal za poslední dva kvartály pokles prodejů v Číně. Propadem tržeb v Číně trpí i výrobce luxusního alkoholu Remy Coinreau.

Kromě jednorázových čtvrtletních zpráv, je zde také širší faktor a to, zda-li bude Čína plně rozvinutým trhem,  jak si mnozí investoři přejí.  Osobní spotřeba se dnes pohybuje o něco málo více než třetina čínského HDP, ale lze skutečně očekávat, že se bude  v dohledné době přibližovat západním trhům?

Odhad Světové banky je, že více než 27% Číňanů žije s méně než 2 USD na den. Je reálné, že tito lidé budou během následujících let vyhledávat a kupovat zboží na internetu?

Krátkodobá i dlouhodobá  očekávání čínského růstu mohou být přeceňována a tedy i růstový potenciál Alibaby.

Ocenění akcií

I když investoři naleznou zajímavě oceněné IPO, neznamená to, že je to důvod, který by měl cenu akcií vystřelit do nebe. Alibaba už teď zabírá velmi významnou část čínského trhu, proto si kladu otázku, zda-li je zde možnost udržení vysokého tempa růstu a prostor kam růst.

Pozor na „humbuk“ okolo

Je důležité mít na paměti, že pokud vám makléř nabízí investovat do IPO, je to především proto, že je to makléř – prodejce. Okolo IPO je hodně informací zveličováno a je často prezentováno jako životní příležitost, protože firma na burzu vstupuje jen jednou. Je potřeba zachovat chladnou hlavu a nekupovat akcie jen z důvodu, že se jedná o její vstup na burzu  a sázet tak na jednu kartu.

Možnost rychlého výdělku

Co většinu investorů-nováčků láká na IPO asi nejvíce, je možnost rychlého výdělku. V prvních několika dnech probíhá takzvané „hledání ceny“ a není vyjímkou, že cenové výkyvy dosahují i několik desítek procent během jediného dne.Tento typ obchodování je čirá spekulace a je to velmi náročná obchodní technika, kterou využívají zkušení obchodníci. Pro investora-nováčka může mít fatální následky.

Start obchodování

Alibaba se začne obchodovat 18.9.2014 pod tickerm BABA. Na průběh obchodování se můžete podívat zde.  Zadáním BABA do políčka

V souvislosti s Alibabou uvádím jeden z mých oblíbených citátů Warrena Bufeta, který odráží můj postoj k aktuální situaci:

Většina lidí se zajímá o akcie, když se o ně zajímají všichni. Nejlepší čas koupit ale je, když se nikdo o akcie nezajímá.“

Věřím, že na Alibabě se bude dát minimálně v prvních dnech zajímavě vydělat.Tímto článkem jsem chtěl hlavně přiblížit problematiku investic začínajícím investorům tak, aby byli schopni lépe posoudit rizika a příležitosti související s investicí do IPO a dobře zhodnotit svůj záměr a své investice pečlivě naplánovat. Jako finanční poradce svým klientům pomáhám na míru utvářet individuální investiční plány, ve kterých zohledňuji zásadní parametry pro plánování investic jako zkušenosti investora, míru rizika, investiční horizont a účel investice.

Slovník:

IPO (Initial Public Offering) – Veřejný úpis akcií. Situace, kdy soukromá společnost získá kapitál od investorů tím, že upíše své akcie, které se začnou obchodovat na burze

Ticker: Symbol pod, kterým se obchodují a vyhledávajíakcie dané společnoisti na burze.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat