Geopolitická rizika ohrožují i Vaše úspory

Jaká jsou aktuální geopolitická rizika, která mohou ohrozit střadatele v České republice? A jsou vůbec nějaká nebo si žijeme v našem uzavřeném světě uprostřed poklidné střední Evropy? To jsou otázky, které si většina lidí většinou neklade a vnímá dění ve světě jako nějaký akční film, který se jich ovšem příliš netýká. Přitom ekonomické dopady nejrůznějších nepokojů ve světě mohou být citelnější, než se většina lidí domnívá. Nicméně, i na tyto dopady se lze připravit a eliminovat možná rizika.

Dobrým příkladem může být v tomto cena benzínu, resp. nafty. Už jsme si zvykli, že když dojde někde ve světě k nějakému lokálnímu konfliktu, který se odehrává v zemích produkujících ropu, tak se cena ropy a souvisejících produktů rázem zvyšuje. Přesto si většina lidí neuvědomuje, že dnešní globální svět propojuje nejen vše pozitivní, ale i související rizika.

Klienti našich bank se rozčilují nad tím, že jim banka snížila o nějakou tu desetinu procenta jejich úrok a stále aktivně sledují, kde by si o pár korun přilepšili. Většinou si však neuvědomují, že jejich úspory, uložené, většinou z důvodu vysokých bankovních poplatků, pouze v jedné bance, jsou také zranitelné.

Před rokem došlo k ekonomické krizi na Kypru, i zde má své účty řada českých společností. Výsledkem bylo de facto „znárodnění“ vkladů a to formou zdanění. Toto zdanění bylo podmínkou půjčky od EU, které již došla trpělivost s hospodařením národních ekonomik a místních bank, které přivádějí ekonomiku státu do vážných problémů, které následně platí členské země Eurozóny. Přitom na Kypru mají 30% vkladů cizinci, takže se tato krize dotkla i široké skupiny subjektů mimo oblast Kypru.

Dobrá, řekněme, že Kypr je dost daleko, ale co takové Maďarsko? Zde proběhla důchodová reforma už v roce 1998 a od té doby si občané naspořili docela zajímavé částky. V roce 2011 tato forma spoření na důchod skončila, v podstatě znárodněním. A úspory na důchod byly použity na záchranu státního dluhu.

Kousek od Maďarska je Ukrajina. Díky současným nepokojům došlo i ke kolapsu místního bankovního systému, který v konečném důsledku znamená omezení výběrů z účtu na 3 000 Kč denně. Typický krok země, která je v zoufalé finanční situaci.

I u nás máme svého kostlivce ve skříni a tím je 2. pilíř penzijní reformy, který chce ČSSD zrušit. Zde nějaké celorepublikové problémy ovšem nehrozí, protože do něho vstoupilo velmi málo lidí a zatím spoří krátkou dobu.

Tyto příklady neslouží k tomu, abych někoho strašil a nebo budil dojem, že se něco takového odehraje i u nás. Doufejme, že nám takto zásadní problémy nehrozí, ale uvedené příklady dokumentují především překvapivost a náhlost ekonomických problémů, které by většinou pár týdnů dopředu nikdo nepředpokládal. Je třeba si uvědomit, že světová ekonomika a česká je s ní úzce propojená, je velmi „křehká nádoba“ a katalyzátorů, které ji mohou rozhoupat je celá řada, s hlubšími i mírnějšími dopady. Nejde o to se bát a nebo trpět pocitem, že to jsou situace, které sám jako jednotlivec nemohu ovlivnit, ale přemýšlet na tím, jak bych mohl své úspory vhodně ochránit a maximálně eliminoval možná rizika.

Na finančním trhu přitom existuje velké množství nástrojů, které střadatel může efektivně využít pro strategickou alokaci aktiv a diverzifikaci uspořených prostředků. Kdy cílem je dosáhnout toho, aby co nejméně úspor bylo uloženo na běžných účtech v bance a v produktech podporovaných státem, neboť ty jsou v případě ekonomických problémů nejvíce zranitelné. Paradoxně má však většina lidí své úspory právě v bankách.

Možnou alternativou jsou přitom podílové fondy, Akcie jednotlivých firem nebo ETF’s (Exchange Traded Funds – Burzovně obchodované fondy, které většinou kopírují výkonost jednotlivých akciových indexů, odvětví  nebo komodit. ), fyzické komodity – tedy zlato a diamanty – tyto aktiva se dají prodat kdykoliv a kdekoliv na světě. Málokdo však ví, že i zlato se dá v omezeném množství i převážet. Vykoupí ho přitom kterákoliv banka na světě. Specifickým investičním nástrojem jsou diamanty, mají výhodu, že se v nich dá převést velká finanční hodnota. Na druhou stranu je třeba brát v úvahu, že s diamanty jsou spojeny vysoké transakční náklady na nákup a prodej. Podílové fondy a akcie jsou velice likvidní a jejich nákup i prodej se dá realizovat téměř kdekoliv u investiční společnosti nebo správce a nechat peníze poslat do kterékoliv banky na světě.

Je přitom jasné, že mít uložené všechny finanční prostředky zase jenom ve zlatě nebo diamantech není ani praktické, ale ani bezpečné. I tyto komodity mění částečně svoji hodnotu a je jasné, že určitá část prostředků musí být uložena i na účtech k okamžitému použití.

Klíčovým rozhodnutím je tedy konkrétní poměr vah jednotlivých aktiv ve vašem portfoliu, který se určuje na základě rizikového profilu klienta, jeho předpokládaných budoucích finančních potřebách a předpokládané délce požadované investice. V každém případě je vhodné k této konzultaci využít služeb zkušeného finančního poradce, který je schopen analyzovat vhodnost jednotlivých finančních nástrojů pro konkrétní potřebu investování.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat